Laskomex Openers
alt alt alt alt

JAK DOBRAĆ ELEKTROZACZEP?

Elektrozaczepy to nieodłączny element systemów kontroli dostępu. Montuje się je w drzwiach, które ograniczają dostęp do wybranych pomieszczeń. Używa się ich w prostych instalacjach domofonowych jak i w złożonych instalacjach kontroli dostępu w biurowcach i szeroko rozumianych obiektach użyteczności publicznej.

Ze względu na zróżnicowane wymagania i przeznaczenie elektrozaczepów oraz duży wybór urządzeń tego typu na rynku, wybór odpowiedniego modelu o właściwych funkcjach staje się coraz trudniejszy. Poniżej proponujemy Państwu prosty przewodnik, który w kilku punktach pomoże Państwu odpowiedzieć na pytanie, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze elektrozaczepu do Państwa potrzeb.

Krok 1: Przeznaczenie

Należy określić przeznaczenie elektrozaczepu.
Do obiektów, w których najważniejsze jest ograniczenie dostępu dla osób nieuprawnionych należy stosować elektrozaczepy normalne, które zostają odblokowane po podaniu napięcia. W takim przypadku awaria systemu kontroli dostępu lub zanik napięcia zasilania nie wpływa na bezpieczeństwo chronionego obiektu. W przypadku awarii dostęp do niego jest zablokowany (wejście do pomieszczenia wymaga np. użycia klucza mechanicznego). Do obiektów, w których najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników, a zablokowane w czasie normalnej eksploatacji wejścia powinny zostać odblokowane w przypadku awarii, sytuacji zagrożenia lub po zaniku napięcia zasilania należy stosować elektrozaczepy rewersyjne lub zamki (zwory) elektromagnetyczne. Wejścia zabezpieczone takimi elementami zostaną automatycznie odblokowane po zaniku zasilania.

Krok 2: Urządzenie sterujące

Elektrozaczepy i zamki elektromagnetyczne mogą współpracować z różnego rodzaju urządzeniami kontroli dostępu. Urządzenia te mogą znacznie różnić się parametrami wyjść, które sterują pracą elektrozaczepów. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na parametry napięciowe i prądowe, jakie powinien spełnić elektrozaczep.
Standardowo elektrozaczepy produkowane są w wersjach do zasilania napięciem stałym (DC), napięciem zmiennym(AC) lub jednym i drugim (AC/DC). W przypadku zasilania napięciem stałym elektrozaczepy mogą pracować bezgłośnie, tzn. nie słychać charakerystycznego buczenia elektrozaczepu. W takim przypadku otwarcie wejścia powinien sygnalizować kontroler, można też zastosować elekrozaczep z czujnikiem, który umożliwi podłączenie np. diody sygnalizującej odblokowanie wejścia.
Należy zwrócić uwagę na wartość napięcia zasilającego. Bardzo często producenci elektrozaczepów podają przedział dopuszczalnych napięć, w takim przypadku napięcie wyjściowe kontrolera powinno zawierać się w tym przedziale.
Pobór prądu elektozaczepu nie powinien w żadnym wypadku przekroczyć maksymalnego, dopuszczalnego prądu, jakim można obciążyć wyjście kontrolera. Przekroczenie dopuszczalnej wartości może doprowadzić do uszkodzenia kontrolera.
Jeżeli kontrola dostępu korzysta z zasilania awaryjnego należy dobierać elektrozaczepy o możliwie niskim prądzie pracy. Takie elektrozaczepy zużywają mniej energii, co ma decydujący wpływ na długość działania kontrolera przy zasilaniu awaryjnym. W takim przypadku można też zastosować elektrozaczep z pamięcią. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku elektrozaczep powinien być sterowany bardzo krótkim impulsem napięcia.
W obu powyższych przypadkach należy więc skrócić do minimum czas działania elektrozaczepu (o ile kontroler pozwala na regulację tego czasu).

Krok 3: Rodzaj drzwi

Drzwi stalowe

W wypadku ciężkich skrzydeł drzwi metalowych lub drewnianych zwykłe elektrozaczepy ulegają szybkiemu zużyciu w wyniku znacznych przeciążeń działających na zapadkę elektrozaczepu przy zamykaniu i otwieraniu. Do takich drzwi należy zastosować elektrozaczepy wzmocnionej konstrukcji i większej wytrzymałości na nacisk. W przypadku drzwi zewnętrznych i furtek wskazane jest stosowanie elektrozaczwpów odpornych na wilgoć i kurz.

Drzwi z profili aluminiowych lub PCV

W drzwiach tego typu zwykle osadza się elektrozaczepy standardowe. Niektórzy producenci sprzedają profile z otworami na elektrozaczepy o 2 różnych szerokościach: 16,5 lub 21 mm. Do takich drzwi należy zastosować specjale elektozaczepy o odpowiedniej szerokości. Przykładem takich zaczepów może być seria mini, która cechuje się dodatkowymi usprawnieniami zapobiegającymi blokowaniu języka zamka między futryną a zapadką elektrozaczepu.

Drzwi drewniane

Przy drzwiach drewnianych można stosować dowolne elektrozaczepy jednak aby wzmocnić mocowanie w drewnianej ościeżnicy polecane jest stosowanie kątowników montażowych zamiast typowych płaskowników. W przypadku drzwi starych, niezbyt dobrze dopasowanych, jak również w drzwiach bardzo dokładnie spasowanych z futryną zalecane jest stosowanie elektrozaczpów z regulacją języka. W przypadku drzwi niedopasowanych regulacja pozwoli na zniwelowanie niedokładności, w drugim przypadku regulacja pomoże wyeliminować nacisk języka zamka na zapadkę elektrozaczepu,

który może zablokować zaczep i uniemożliwi otwarcie drzwi.

Krok 4: Kierunek otwierania drzwi

Sposób określenia kierunku otwierania drzwi pokazuje poniższy rysunek.

Elektrozaczepy symetryczne (np. 31.1.00.B) można stosować w drzwiach otwierających się zarówno w prawo jak i w lewo. Są więc najlepszym rozwiązaniem w sytuacji,kiedy nie znamy kierunku otwierania drzwi.

Określenie typu drzwi

Krok 5: Funkcje dodatkowe elektrozaczepu

Poza opisanymi wcześniej funkcjami wymaganymi przez rodzaj urządzenia sterującego i drzwi, elektrozaczepy mogą posiadać dodatkowe funkcje rozszerzające możliwości ich zastosowania:

Krok 6: Listwa mocująca elektrozaczep

Po wyborze właściwego elektrozaczepu należy też dobrać do konkretnej instalacji najbardziej odpowiedni kątownik lub płaskownik montażowy. Zwykle jego rozmiary wyznaczone są przez umieszczenie w drzwiach dodatkowych zamków ryglujących. Listwy różnią się między sobą długością i położeniem dodatkowego otworu na rygiel. Dobrać można także kolor listwy: biały, czarny, szary lub jasnobrązowy. Kiedy wymagana jest większa wytrzymałość na wilgoć i nacisk, można zastosować płaskownik ze stali nierdzewnej INOX.

Krok 7: Wybór marki elektrozaczepu

Wybierając elektrozaczep należy zwracać szczególną uwagę na następujące parametry:

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA O&C